Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

آشنايى با راديو اسرائيل

"راديو اسرائيل"، با قدمتى طولانى جزء رسانه‏ هايى است كه بنا به سياست‏ هاى خارجى صهيونيست‏ هاى حاكم بر سرزمين فلسطين، همواره جريان‏ سازى كرده است.

"راديو اسرائيل" كه بخش فارسى آن ابتدا با نام "راديو بيت‏ المقدس" خوانده مى ‏شد، در مارس سال 1949م برابر با 1328ه ـ.ش، توسط يك يهودى ايرانى‏ الاصل به نام "آمنون نتصر" راه‏ اندازى شد و اعلام موجوديت كرد.

"راديو اسرائيل" ابتدا فقط براى داخل سرزمين‏ هاى اشغالى برنامه پخش مى ‏كرد و پس از مدتی نیز در بهار سال 1957م تعطيل شد.

پس از طرح موضوع در كميته بازگشت مهاجران در پارلمان اسراییل و دفاع "موشه كاترا" (نماينده ايرانى الاصل پارلمان اسراییل) با اين استدلال كه بايد رسانه ‏اى به منظور حفظ ارتباط روزانه با بيش از 80هزار يهودى ايرانى و ساير فارسى‏ زبانان وجود داشته باشد، "پخش فارسى راديو اسرائيل" از سر گرفته شد. اين بار به دليل اهميت روابط اسرائيل با ايران، بخش فارسى این رادیو از 23 آوريل 1958م،برابر با1337ه ـ.ش، براى كشور ايران آغاز به كار كرد.

اين راديو از ابتدا تاكنون به ظاهر تحت نظارت "سازمان كل راديو تلويزيون اسرائيل" بوده، اما در واقع زيرنظر و هدايت دستگاه‏ هاى سياسى و خصوصاً سازمان اطلاعات اين رژيم "موساد"، اداره و راهبرى شده است.

برنامه‏ هاى "راديو اسرائيل" در بدو تاسيس‏ سال، از 1949 تا 1957م ،فقط هفته ‏اى دوبار (سه شنبه و جمعه) ، به مدت 15دقيقه در روز پخش داشت، اما پس از راه‏ اندازى مجدد آن در سال 1958م، پخش آن همه روزه و به مدت 30 دقيقه شد. پيروزى انقلاب اسلامى و به دنبال آن حمايت آیت الله خمینی از فلسطين و موضع‏ گيرى در برابر اسرائيل ، سردمداران فعال در بخش تبليغات رژيم اسرائيل را برآن داشت تا برنامه ‏هاى بخش فارسى را به يك ساعت در روز افزايش دهند و چندى بعد، اواسط دهه 80ميلادى، اين مدت به يك ساعت و 25دقيقه افزايش يافت كه تاكنون نيز ادامه دارد.

بخش فارسى اين راديو يكى از شانزده زبانى است كه مسئولين راديو اهتمام خاصى به آن دارد. اين بخش شامل برنامه‏ هايى چون "تريبون آزاد"، "رنگين كمان"، "گفتگوى سياسى هفته"، "ايرانيان در غربت"، "صداى شما در صداى اسرائيل"، و... مى ‏شود.

بودجه راديو اسرائيل

بودجه و هزينه "راديو اسرائيل" از جمله اطلاعات محرمانه تلقى مى‏ شود و متوليان آن حق اعلام آن را ندارند، اما از آنجا كه اسرائيل نقش رسانه ‏ها را در تداوم حيات خود برجسته و مؤثر مى‏ داند، در هزينه كردن بخش تبليغات دست و دلبازى به خرج داده و مى ‏دهد. در اين زمينه كارشناسان معتقدند كه بودجه‏ هاى اختصاص يافته به "راديو اسرائيل" بسيار قابل توجه است حتى برخى اعلام كرده‏ اند كه بودجه تبليغاتى اسرائيل با بودجه نظامى آن در سال 2001م  برابرى مى ‏كند.

كارمندان و شنونده ‏هاى راديو اسرائيل

اعلام تعداد فعالان و كارمندان "راديو اسرائيل" نيز جزء خط قرمزهاى آن است و مخفى كارى مشهودى در اين رابطه وجود دارد تا آنجا كه حاضران در كنفرانس برلين "مناشه امير" (مدير وقت بخش فارسى) را كه براى سخنرانى دعوت كرده بودند، چندبار مورد پرسش قرار دادند و او به جاى ارائه آمار گفت: "گاه به گاه از من پرسيده مى‏ شود شمار كارمندان برنامه ‏هاى فارسى راديو اسرائيل چند نفر است. به علل مختلف من نمى ‏توانم و مايل نيستم به اين پرسش پاسخ دهم!"

همانند آنچه درباره ميزان بودجه و تعداد كارمندان" راديو اسرائيل" آورده شد، موضوع آمار شنونده‏ هاى اين راديو نيز جزء رازهاى مگوى آن است. دست اندركاران، اين راديو را جزء پنهان‏ كارترين عناصر رسانه‏ اى لقب داده‏ اند چرا كه سعى وافرى به خرج مى‏ دهند كه تا خبر يا اطلاعى از آمار شنونده ‏هاى اين رسانه به بيرون درز نكند.

اين راديو همواره مدعى داشتن ميليون‏ ها مخاطب فارسى ‏زبان شده است. اما در مقطع راه‏ اندازى "سايت فارسى راديو اسرائيل" مسئولين اين سايت علناً مجبور به اعتراف شدند كه ايران كشورى جوان است و كاربران اینترنت در آن کشور روز به روز افزايش يافته می یابد، بنابر اين وجود يك سايت در كنار راديو كه شنوندگانش هر روز تنزل مى‏ يابند لازم است.

يكى ديگر از دلايل ريزش مخاطبان اين راديو، اعلام افزايش دقايق پخش و برنامه‏ هاى آن از سال‏ ها پيش تاكنون است. آن هم در شرايطى كه ساير رسانه‏ ها علاوه بر افزايش كمى، برنامه‏ هاى خود را نيز به لحاظ زمان و تنوع و جذابيت ارتقا داده‏ اند.

امكانات و نحوه اداره راديو اسرائيل

"راديو اسرائيل" نيز مانند رسانه‏ هاى ديگرى كه هدف آنها جريان‏سازى عليه اهدافی مشخص، و احاطه بر افکار عمومی است، همواره سعى كرده تا به امكانات روز و جديد براى پيشبرد برنامه‏ هايش مسلح شود. "جذب نيرو، تحت عنوان خبرنگار در اقصى نقاط دنيا"، "چند زبانه بودن"، "داير كردن وب‏ هاى مختلف"، "افزايش زمان برنامه همراه با تنوع بخشى" از جمله اينهاست.

پس از رونق اينترنت و وجود كاربران بسيار در دنيا، "راديو اسرائيل" نيز مبادرت به راه‏ اندازى سايت‏ هاى مختلف از جمله سايت فارسى‏ زبان كرد كه البته به دليل ضعف در ارائه مطالب مستند، مدتى نگذشت كه با كمبود مراجعه كننده رو به رو شده و به تعطيلى كشيده شد. نكته شگفت‏ انگيز اين بود كه دليل تعطيلى آن را كمبود بودجه ذكر كرده‏ اند! اما وقتى سايت ديگرى با عنوان "سايت وزارت امورخارجه" و با مديريت "مناشه امير" در تيرماه سال 1386هـ.ش راه ‏اندازى كردند معلوم شد كه اين جا به جايى ‏ها و تغيير عناوين براى فريب مخاطبان و جذب افراد جديد و آشنا با پشتيبانان آن بوده است.

همچنين پس از اينكه حضور ضدهولوكاستى رئيس جمهور احمدی نژاد در عرصه جهانى تاثيرگذار و جريان ‏ساز شد، آنها با امكانات "راديو اسرائيل" و بهره مندی از تخصص "مناشه امير"، به راه ‏اندازى سايت ديگرى تحت عنوان "يادبود هولوكاست" مبادرت كردند.

"راديو اسرائيل" زيرمجموعه "سازمان كل راديو تلويزيون اسرائيل" است كه بودجه آن به ظاهر از طريق عوارض ساليانه شهروندانى كه در خانه‏ هاى خود داراى دستگاه گيرنده هستند و نيز از طريق پخش آگهى ‏هاى تجارى تامين مى‏ شود! مدير عامل سازمان مذكور از جانب دولت، هر چهار سال يك بار منصوب مى ‏شود و اعضاى هيئت مديره ‏اش را احزاب سياسى برجسته و ذى‏ نفوذ معرفى و تامين مى ‏كنند.

اكنون درنظر بگيرد با توجه به اداره ‏كنندگان "راديو تلويزيون اسرائيل" كه دولت و نمايندگان احزاب هستند، چگونه مى ‏توان استقلال آن را باور كرد. خصوصاً وقتى بودجه آن دولتى است.

سبك و سياق و ارزش منبع خبردر راديو اسرائيل

"راديو اسرائيل" را شايد بتوان تنها رسانه‏ اى دانست كه متعهد و ملتزم به هيچ راه و روش يا سبك و سياقى در خبرپراكنى و حتى برنامه‏ سازى نيست. تنها نكته مهم و قابل اهميت براى سردمداران اين راديو، تاثيرگذارى بر افکار عمومی است،حال با دروغ ‏پردازى و توهين و یاتحقير ديگران .

اين راديو شعارى ‏ترين رسانه شنيدارى لقب دارد تا آنجا كه حتى در لحن و نحوه بيان و ايراد سخن، گاهى كارش به فرياد و داد و بيداد هم مى ‏كشد. به كارگيرى القاب و كلمات ضدشخصيتى نيز از جمله شيوه‏ هاى ديگر اين راديو در برخورد با ديگران است. به طورى كه اگر رسانه‏ هايى چون "صداى امريكا" و "بى ‏بى ‏سى" و غيره به ظاهر برخى از آداب را رعايت مى ‏كنند اما "راديو اسرائيل" مثلاً در به كارگيرى اسامى بزرگانى مانندآیت الله خمینی و ديگر مقدسات مسلمانان حد و مرزى قائل نيست.

بى اغراق "راديو اسرائيل" بى ‏تعهدترين رسانه نسبت به منبع خبرى است. يك رسانه وقتى جايگاه برجسته ‏اى كسب مى ‏كند كه ضمن داشتن منابع معتبر براى خبرپراكنى خود، خود نيز به منبع خبر ديگر رسانه‏ ها تبديل شود. در حال حاضر به دليل اينكه وجوه غالب اخبار و مطالب "راديو اسرائيل" فاقد منبع هستند، از سوى رسانه‏ هاى جهان نيز كمتر مورد استفاده قرار مى ‏گيرند.

اين راديو بارها از قول ديپلمات‏ هايى در شوراى امنيت خبرپراكنى كرده كه به دليل دروغ بودن آن، ذكرى از اسامى آنها به ميان نياورده است. همچنين اخبار و گزارش ‏هاى داخل ايران را همواره بدون نام و نشان ذكر مى‏ كند.

مجريان و گويندگان راديو اسرائيل و كهنه‏ كارترین آنها

"راديو اسرائيل" همانند ديگر رسانه‏ هاى حرفه‏ اى و جريان‏ساز و مطابق قاعده مرسوم سعى كرده تا در برنامه‏ هاى خود از مجريان و گويندگان ثابت تحت عنوان كارشناس و تحليلگر و خبرنگار و پژوهشگر استفاده كند .

برنامه‏ سازانى مانند" پروفسور آمنون نتصر" كه يك يهودى متولد ايران بوده و در 16سالگى به اسرائيل مهاجرت كرده، تا سال‏ ها تحت عنوان رئيس بخش مطالعات ايرانى در دانشگاه عبرى اورشليم، فعال راديو اسرائيل بود. همچنين "مناشه امير" كه در ادامه اختصاصا در مورد او توضیح خواهم داد و يا خبرنگار ارشد آن به نام "آران زينگر" و بالاخره خانم "فرنوش رام" كه از چند سال پيش به اين سو رسماً جاى "مناشه امير" را درمقام رئيس بخش فارسى به خود اختصاص داده است.

اما "مناشه امير"، قديمى‏ترين مجرى فعال در اسرائيل. او از سال 1987م تا سال 2004م به صورت مستمر ضمن عهده ‏دار بودن رياست بخش فارسى، گويندگى و مجرى ‏گرى برنامه‏ هايى از اين راديو را نيز انجام داده است. وى در يك خانواده يهودى همدانى در سال 1319هـ. ش در محله سيروس تهران متولد شد. پدرش، "يعقوب ساچمه‏ چى" جزء افسران ژاندارمرى بود.

يعقوب، نام پسر خود را "منوچهر" گذاشت و اين پسر مستعد در آموختن زبان فرانسه، قبل از خاتمه دوره دبيرستان براى ترجمه تلكس‏ هاى فرانسوى به استخدام روزنامه كيهان درآمد.

يهودى بودن "منوچهر ساچمه‏ چى" و حضورش در روزنامه كيهان باعث شد تا روابط و مناسبات محكمى با سفارت اسرائيل برقرار كند تا آنجا كه در دهه چهل رسماً به اسرائيل مهاجرت كرد و مسئوليت اجراى برنامه در "راديو اسرائيل" را برعهده گرفت.

وى در دهه اول فعاليت خود در اسرائيل ، نامش را به "مناشه امير" تغيير داد .

"مناشه امير" از سال 1386هـ.ش تاكنون ضمن حفظ فعاليت‏ هاى مشاوره‏اى و نويسندگى در راديو، سردبير بخش فارسى وب سايت وزارت امور خارجه اسرائيل و رئيس بخش فارسى سايت "يادبود هولوكاست" بوده است.

اهداف راديو اسرائيل و عملکرد های غیر حرفه ای آن

همچنان كه ذكر شد "راديو اسرائيل" در مدت كمى پس از تاسيس دولت اسرائيل راه‏ اندازى شد و هدف تبيين شده براى آن ارتباط با يهوديان ايرانى به منظور مهاجرت به سرزمين‏ هاى اشغالى بود. با وقوع انقلاب اسلامى هدف از ادامه فعاليت اين راديو، 180درجه تغيير كرد و به صورت علنى اعلام نمود كه اين راديو تريبونى براى بيان ديدگاه مخالفان جمهورى اسلامى ايران است.

"راديو اسرائيل" در جهت تبليغ براى براندازى نظام نوين ايران از هيچ كوششى دريغ نكرده است و همواره تريبون پسر شاه ايران(علیرضا پهلوی) بوده و در مقام دفاع از حقوق بهائيان، تبليغات فراوانى نموده است.

"راديو اسرائيل" را يكى از رهروان "گوبلز" كه مى ‏گويد "دروغ هرچه بزرگتر، باور آن آسان‏تر" خوانده‏ اند! و بر همين اساس اين راديو در طول سال‏ هاى فعاليت خود سعى داشته تا دروغ‏ هاى بزرگى را سرهم كند و به اين وسيله شنوندگان خود را تحت تاثير قرار دهد.

به طور مثال اين راديو پس از سهميه ‏بندى بنزين از سوى دولت ایران، در اخبار رسمى خود اعلام كرد كه به دليل مشكلات پديد آمده پس از اجراى طرح سهميه ‏بندى، ماشين‏ هاى جمع ‏آورى زباله با كمبود بنزين رو به رو شده و از جمع ‏آورى زباله‏ ها در پايتخت جمهورى اسلامى ايران خوددارى مى‏ كنند. بنابر اين مسئولين شهردارى براى حل اين مشكل به جمع‏آورى زباله‏ ها توسط قاطر و الاغ روى آورده‏ اند به طورى كه اين روزها پايتخت ايران جولانگاه الاغ‏ هايى شده كه در حال بردن زباله‏ ها به بيرون از شهر هستند!!

 

 

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ساعت ۱۰:۲۱ قبل از ظهر  توسط رسول شادمانی علیشاه  |